Free-to-Play – czym jest ten model gier

Można z całą pewnością powiedzieć, że era gier komputerowych nie przeminęła, a same gry zmieniają nie tylko grupy docelowe, ale i formy. Gry to nie tylko zabawa dla młodzieży, ale i bardzo często sposób na relaks po ciężkim dniu. Świadczy o tym dostosowanie gier na praktycznie każdą platformę- od telefonów po konsole do gier. Ludzie przyzwyczaili się do faktu, że za dobre gry trzeba stosunkowo sporo zapłacić, jednak deweloperzy wychodzą na przeciw oczekiwaniom tych osób, które nie koniecznie są do tego skore. Przeglądając sklepy internetowe, można znaleźć wiele gier, które są darmowe, jednocześnie będąc rozbudowanymi i dobrze wyglądającymi. Najeżone są jednak małymi opłatami, które znacznie ułatwiają grę. Model taki nazywa się Free to play.

Free to play

Producenci gier doskonale zdają sobie sprawę, że przeciętny człowiek (zwłaszcza użytkownik smartphone’a), który chce zagrać w grę chętniej pobierze tą, za którą nie trzeba płacić. W efekcie oferują bardzo dużo dopracowanych i ciekawych produktów. Rozgrywka wciąga od samego początku. Może opierać się na internetowej rywalizacji, lub oferować rozbudowaną i wciągającą fabułę. Początkowy rozwój postaci jest intuicyjny i prosty, zachęcając tym samym do dalszej rozgrywki. W pewnym momencie jednak poziom trudności zaczyna się stopniowo zwiększać, dochodząc do momentu, w którym gra jest bardzo trudna. Wtedy potrzebne są punkty rozwoju postaci lub też waluta zaadaptowana na potrzeby gry. Obydwie wartości można zdobyć pokonując przeciwników, czy wykonując zadania poboczne, jednak trwa to bardzo długo. Twórcy gry oferują inne rozwiązanie- zakup punktów lub waluty za prawdziwe pieniądze.

Darmowa płatna gra

W efekcie dostajemy produkt na pierwszy rzut oka darmowy, jednak by wykorzystać jego cały potencjał należy zapłacić. Często przybiera to różne formy- można odblokować ograniczony dostęp do gry, albo możliwość rozwinięcia postaci. Można też kupić ładniejszy wygląd postaci. Przyjęte rozwiązania są różne, jednak sprowadzają się do jednego- trzeba zapłacić. Niewątpliwie jest to uczciwy model- deweloper ponosi w końcu koszty w związku ze stworzeniem gry. By nie być zawiedzionym, dobrze jest być na to przygotowanym pobierając darmową grę.

W skrócie cechy modelu Free to play można zaprezentować tak:

  • wysoka jakość na tle darmowych gier
  • wciągająca formuła oraz fabuła
  • ukryte mikro-opłaty
  • konieczność rozwijania postaci wykorzystując prawdziwe pieniądze
  • realny brak możliwości ukończenia gry bez opłat

Dodaj komentarz